• ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA

• Vážení rodičia,

zápis detí na plnenie povinnej školskej dochádzky v šk. roku 2024/2025 sa uskutoční

v stredu, 3. apríla 2024 o 14. 00  hod.

v budove Základnej školy Povina.

Zápisu sa zúčastnia deti a ich zákonní zástupcovia.

Rodič je povinný zapísať do základnej školy dieťa, ktoré do 31. 8.  2024 dovŕši šiesty rok veku.

V deň zápisu je potrebné priniesť: občiansky preukaz zákonného zástupcu, rodný list dieťaťa.

Dieťa bude zapísané na plnenie povinnej školskej dochádzky na základe papierovej prihlášky /príloha/,

ktorú si môžete vyzdvihnúť v kancelárii v budove ZŠ, v budove MŠ alebo stiahnuť v prílohách.

Dotazník /príloha/ si môžete vopred vytlačiť a vypísať.

Na prihláške postačuje podpis jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli,

že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaiteľke školy

Písomné vyhlásenie /príloha/.

• 2. školská konferencia

• V utorok 26. marca 2024  sa uskutoční 2. ročník školskej konferencie s témou: Kde bolo, tam bolo....

Konferencia je verejná, všetci ste srdečne vítaní.

• „Deň finančnej gramotnosti"

• Dňa 16.02.2024  sa na našej škole uskutočnil „Deň finančnej gramotnosti“ určený pre žiakov druhého stupňa.  Žiaci  spolu so svojimi triednymi učiteľkami a učiteľmi diskutovali na rôzne témy z tejto oblasti:

5. ročník -  Únik a zneužitie dôležitých osobných údajov; Komunikácia s bankou

6. ročník – Vypracovanie osobného finančného plánu – osobný a rodinný rozpočet;

Sporenie a investovanie

7. ročník -  Opísať používanie rôznych metód platenia

8. ročník - Osobný a rodinný rozpočet;

Úver a problémy súvisiace s neplatením dlhov

9- ročník  - Riziko a druhy poistenia.

V každej triede sa nielen diskutovalo, ale žiaci vypracovali i testy, ktoré boli následne vyhodnotené a vytvorili plagáty z danej témy.

Nesprávne finančné rozhodnutia majú za následok zhoršenie sociálnej situácie každého človeka či celej rodiny.  Je nutné sa preto v tejto oblasti vzdelávať. Začína to v samotnej rodine dieťaťa. Je dokázané, že ako hospodária naši rodičia je pravdepodobné, že tieto návyky získame i my. Ak sú nesprávne a my sme si toho vedomí, je potrebné sa v tejto oblasti vzdelávať. Už žiaci na základnej škole sú schopní vnímať finančnú realitu a práve v tomto veku je potrebné im poskytnúť informácie  a upozorňovať ich na možné finančné riziká, ale i  na výhody financií.

„Finančne gramotný sa stávame vtedy, keď dokážeme zarobiť toľko, koľko potrebujeme na svoje výdavky, ciele a ešte nám zostane navyše.“